20 Ocak 2009

İlköğretim 3. Sınıf Sorusu

Shocked @ http://www.cccoe.net
Bazen düşünüyorum geçen yazımın başlığı "Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu" sözünü direk tüm bloguma mı koysam diye; çünkü o kadar çok konu çıkar ki bu başlık altına uyacak, herkes şaşar kalır. İşte biri daha... Aslında bu yazıyı direk "yorumsuz" yayımlamam lazımdı ama beni bilirsiniz dayanamadım. Bu soru 3. sınıflara sorulmak üzere müfredata konmuş. İnternethaber.com sitesindeki bu habere göre de bu soruyu birçok yetişkin insan çözemediği gibi sorunun yanlış olduğu iddia edilmiş.

Gel gelelim bugünki bu haberde sorunun cevabı verildi. Ben de cevaba bakmadan çözmeye çalıştım önce ve ne yalan söyliyeyim, çözemedim. Cevabı okuyunca da tepkim direk "OHA!" oldu zaten. Sanırım biraz 3. sınıflara sorulmuş olduğunu bilmenin yarattığı "Ne kadar zor olabilir ki canım!" ön yargısı, biraz da sorunun abesliği falan yan yana gelince deli manyak bir soru çıkmış ortaya.

Bu örnek de gösteriyor ki bizden bir cacık olmaz. O yaştaki çocuklar dünyanın en iyi eğitim ve öğretiminin verildiği ülkelerde hâlâ hayatı oyun üzerinden ve en basit haliyle öğrenirken bizimkilerin yaptıklarına bakın. Hani kimse bana bizim çocuklarımızın daha iyi olduğunu da savunmasın zaten kendileri gülünç hâle düşerler. Ne diyeyim, Allâh ıslâh etsin!

İşte soru altta. Cevap ise bu adreste. Bakalım çözebilecek misiniz?

Bol Şans... İhtiyacınız olacak :)
Levent ve Bülent oğullarıyla balık tutmaya gittiler. Levent oğlunun tuttuğu balığın iki katı kadar balık tuttu. Bülent de oğlunun tuttuğu balığın iki katı kadar balık tuttu. Toplam 21 balık tutulmuştu. Levent’in oğlunun adı Mert’ti.

1) Bülent’in oğlunun adı nedir?
2) Her biri kaç balık tutmuştur?
ugurarcan | 20-Ocak-2009 | KCo.

photo: Shocked @ http://www.cccoe.net