22 Ağustos 2008

2008-2009 Türkiye Süper Ligi Başlıyor!.. Da Peki Nerede İzlemeli?


Oh Yarabbim sana şükürler olsun ki sezon yarın açılıyor. Yeniden haftasonlarım evde televizyonumun karşısında maç izleyerek geçecek; yani en azından cumartesi sabahları ve pazar nerdeyse tüm gün (Maraton sağolsun).

Son günlerde farkettim ki ne zaman maçların başlamasından kaynaklanan sevincimi birileriyle paylaşsam herkes bıyık altından "garantili" sorular soruyor bana maçları nereden izlediğime dair. Yani 'izleyebiliyor musun?' yada 'nereden izliyorsun?' sorusu kendilerini sanki salak yada cahil konumuna sokacakmışcasına (sanki bilmelerini bekliyorum bu tür konuları Türkiye'de yaşayan insanlar olarak) genelde daha çok 'aa sen izleyebiliyordun değil mi?' türünden kaçamak sorulara yöneliyorlar. Tabi tipik Türk kültürü işte; ne kadar 'Bilmemek değil, öğrenmemek ayıptır.' desede Atatürk bizimkiler hala her .oku bilmeseler kendilerini moron hissedecekleri için bilmişlik taslayıp sonra salak durumuna düşüyorlar zaman zaman... Seçim meselesi tabi. Hoş benim verdiğim örnek çok daha masum ve moronluk yada salaklık söz konusu olmasa da genel eğilime nispeten uç bir örnek vermek istedim. Sonuçta benim de 'bilmiyorum' itirafını yapmam zaman almıştı Amerika'ya ilk geldiğimde ve bunun için Sıtkı Karahan'a ne kadar teşekkür etsem azdır.

Neyse konu dağılmadan bu konuya bir açıklık getirmek ve gerek Amerika gerek Kanada veya Türkiye dışında nerede yaşıyor olursa olsun yurtdışında yaşayan Türklere belki bilmeyeni vardır diye bu bilgiyi aktarayım istedim. Çünkü burda bile hala bu servisten haberdar olmayanlara denk geliyorum.

Amerika'da özellikle genelde herkes DFH Net'i biliyor. Kullandım, fena değil ama gerek fiyatları gerek çanak üzerinden olması beni çok sarmadı. Sonradan DIGITURK'ün internet üzerinden bu servisini gördüm: WebTv. Bu sayede seyahatte bile olsanız yayınları kaçırmıyorsunuz. Geçen senelerde sadece LigTv yayınından oluşuyordu ve yanında Show Tv, PowerTürk Tv, SkyTürk, ve İz Tv eklemişlerdi. Bu sene sonunda potansiyeli biraz daha iyi kullanma atılımıyla kanal sayısını 15'e çıkarmışlar. Tamamiyle internetten izlenen ve kalitesi "gayet" güzel olan yayınları da 24 saat Amerika üzerinden verilen teknik servisle taçlandırmışlar. 'Nedir WebTv' sorusuna DIGITURK şöyle cevap veriyor:

Digiturk WEBTV yurtdışına Digiturk kalitesi ile yayın yapan Türkiye'nin özel internet televizyonudur. Web TV sayesinde yayınlarımızı ister bilgisayar aracılığıyla isterseniz televizyonunuzdan izleyebilirsiniz. Turkcell Superlig ve Fortis Türkiye Kupası maçlarının yayınlandığı LigTV'ye dünyanın neresinde olursanız olun bir internet bağlantısı ile ulaşabilirsiniz. Digiturk WEBTV, LİG TV’nin yanısıra toplam 15 kanaldan oluşan ulusal, belgesel, haber ve müzik kanallarını da kapsayan zengin bir içerik sunmaktadır.
Dediğim gibi hani kanal sayısı bir yana teknik servis beni ÇOK mutlu etti çünkü sonuçta teknoloji bazen sapıtabiliyor ve karşımda canlı yazışabilecek (geçen sene sadece internet sayfaları üzerinden canlı sohbet seçeneği sunuluyordu teknik yardım için) biri bulamadığım için yarısını kaçırdığım ve saçımı başımı yolduğum maçlar oldu. Neyse umarım artık "anında görüntü" sorunu kalmayacak :)

Benim bilgisayarım televizyonuma bağlı olduğundan benim için gereksiz bir detay da olsa bağlı olmayan üyeleri için DigiKutu servisi de başlamış. Böylece isteyenler DigiKutu'larını televizyonlarına bağlayarak bilgisayarlarından bağımsız olarak internet üzerinden DIGITURK WebTv izyelebilecekler; aynı kablolu yayın gibi. Fiyatlarda ciddi bir artış da olsa değer genel olarak. Hoş ben LigTv'den fazla birşey izleyecek vakit bulamadığımdan ben fiyatlardan memnun değilim çünkü bana seçme şansı verilmedi. Ama burası Türkiye (pardon orası) ve müşteriyi takan kim!?! Fakat her kanalı izleyecekseniz fiyat uygun. Yıllık tek çekim en uygunu, yıllık alıp aylık ödeme seçeneğine kıyasla 2 ay bedavaya gelmiş oluyor. Aylık almak ise iyice pahalı. Neyse bugün geç olmadan alayım da bari yayınımı yarından itibaren kendi Nirvana'ma giden yolun önünü açayım :)

Unutmadan... DFH'in yaptığı "banttan yayın" sistemini DIGITURK de seçenek olarak sunuyor. Banttan yayın seçeneğinde Show Tv, Euro D, Avrupa Atv, ve Euro Star (evet malesef bu yayınlar Avrupa üzerinden gelecek ve bazen dünyanın herhalde en gerizekalı reklamlarını ve ara dolduran yarışma programlarını izlemek zorunda kalacaksınız) kanalları 8 saatlik değişimler halinde verilecek böylece akşam sizin saatinizle 22:00 olduğunda o saatin Türkiye karşılığı olan sabaha karşı verilen programı değil, aynı gün Türkiye'de saat 22:00'de verilen programı banttan izleyebileceksiniz. Tabi isterseniz saat kaç olursa olsun o anda canlı televizyonda ne varsa onu da izleme seçeneğiniz olacak; demek istendi mi seçenek sunulabiliniyormuş! Banttan yayının avantajı, reklamları az olcak, haberleri, dizileri izleyeceksiniz vs. Bir dezavantaj Avrupa üzerinden yapılan yayının ise Milli maçları yada UEFA şampiyonaları maçlarını izleyememek oluyor. Yayın hakları sadece Türkiye içinde olduğu için bu kanalların (hatta internet yayın hakları bile ayrı olarak satılıyor) televizyonlardan izlenmeme durumu oluyor ama bakalım bu sene nasıl olacak. Bu tür durumlarda Türkiye üzerinden direk yayın yapan (sanıyorum öyle) http://www.secveseyret.com/ gibi birtakım internet sitelerini bilmek faydalı olabiliyor. Orda BJKTV, GSTV gibi farklı seçenekleri bulmak da mümkün ama LigTv sadece DIGITURK üzerinde.

Bilenleriniz için hayırlı seyirler, bilmeyenlerinize de hayırlı alışverişler efendim! Bu arada tüm takımlara da başarılar, olmayacak duaya amin demeye alıştık ama hani bir umut 'bari bu sene temiz geçer' ümidimizi de yinelemekte de fayda var.

Satın almak yada daha ayrıntılı bilgi için
DIGITURK WEBTV ==> www.digiturkwebtv.com

Not:Türk filmlerini yeniden izlemek de fena olmayacak hani... :)

ugurarcan | 22-Ağustos-2008 | HJ#308

resim: http://www.digiturkwebtv.com